Wspólnik spółki osobowej odpowiada całym majątkiemProwadzenie działalności w charakterze wspólnika spółki osobowej, niezależnie od korzyści, np. swobody dysponowania jej majątkiem, może wiązać się z ryzykiem. Czy wspólnik spółki osobowej, co do zasady, ponosi odpowiedzialność za jej zobowiązania?12 grudnia 2011
Ograniczenie zbycia udziałów chroni przed wrogim przejęciemCzy po uzyskaniu przez jedną spółkę pakietu kontrolnego udziałów lub akcji innej spółki, jednostka przejęta - ciągle mając podmiotowość prawną - może faktycznie utracić samodzielność ekonomiczną i stać się decyzyjnie zależną od firmy przejmującej?09 grudnia 2011
Wspólnicy spółki mogą odpowiadać za jej zobowiązaniaOdpowiedzialność wspólników lub akcjonariuszy za zobowiązania spółek kapitałowych, co do zasady, ograniczona jest do zadeklarowanych wkładów. Czy istnieją jednak sytuacje, w których wspólnicy będą odpowiadać za zobowiązania spółki kapitałowej?08 grudnia 2011
W jaki sposób zawiesić i wznowić działalność gospodarcząPrzedsiębiorca składając wniosek we właściwym urzędzie gminy może zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Może to zgłosić osobiście lub przez internet. Nie jest ważne w jakiej formie prowadzi działalność - jako osoba fizyczna czy spółka prawa handlowego. Nie może jednak zatrudniać pracownikówMaksymilian Cherka•06 grudnia 2011
Kto jest uprawniony do zawierania umów z kontrahentami w imieniu spółki z o.o.Zawierając umowę ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, należy w szczególności zweryfikować, czy osoba występująca w jej imieniu posiada uprawnienia do reprezentacji spółki lub czy upoważniona została do zawarcia umowy w imieniu spółki.06 grudnia 2011
Świadczenie niepieniężne na rzecz spółki nie może przewyższać cen rynkowychWspólnik spółki z o.o. może żądać zapłaty wynagrodzenia od spółki za powtarzające się świadczenia niepieniężne, które wykonał na jej rzeczMagdalena Amerek•06 grudnia 2011
Im większy wkład, tym większy udział w profitachKomplementariusze zamierzają wprowadzić do umowy spółki zapis, na podstawie którego udział komandytariusza w stratach będzie ograniczony do wartości wniesionego wkładu. Czy takie postanowienie jest prawidłowe? Jakie są ustawowe zasady uczestnictwa komandytariusza w zyskach?Anna Borysewicz•06 grudnia 2011
Czy akcjonariusz jest uprawniony do głosowania odmiennie z różnych posiadanych akcjiJestem akcjonariuszem spółki akcyjnej. Czy jest możliwe, żebym na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy głosował odmiennie z każdej akcji. Na czym polega instytucja nazywana Split voting? Czy jest ona dopuszczalna w polskim systemie prawnym i dlaczego?06 grudnia 2011