Czy akt notarialny może być podstawą księgowaniaCzy do zaksięgowania wartości gruntu potrzebna jest faktura czy wystarczy akt notarialny, który określa cenę zakupu/sprzedaży?27 września 2010
Należności inwentaryzuje się poprzez uzgodnienie sald lub weryfikacjęInwentaryzacja należności powinna przebiegać drogą uzyskania od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanych w księgach rachunkowych kwot. W przypadku należności spornych, wątpliwych, a w bankach również zagrożonych oraz należności wobec osób nieprowadzących ksiąg rachunkowych i z tytułów publicznoprawnych wystarczająca jest weryfikacja dokumentów.Agnieszka Pokojska•27 września 2010
Kody kreskowe pomogą w spisieInwentaryzacja towarów może się odbyć poprzez skanowanie kodów kreskowych, które umożliwi szybkie zliczenie towarów oraz sporządzenie protokołu.23 września 2010
Rozliczenie roku obrotowegoKierownik jednostki jest odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji. Musi on też wydać odpowiednią dokumentację w tym zakresie: zarządzenie, instrukcje i harmonogram inwentaryzacji.Agnieszka Pokojska•21 września 2010
Czy inwentaryzować obce środkiW swojej działalności korzystamy z obcych środków trwałych, np. z leasingu czy najmu. Czy również te składniki majątku musimy inwentaryzować?Agnieszka Pokojska•21 września 2010
W jaki sposób powołać komisjęNasza spółka jeszcze w tym miesiącu chce powołać komisję inwentaryzacyjną. Z ilu minimalnie osób powinna się ona składać?Agnieszka Pokojska•21 września 2010
Jak ujmować leasing operacyjnyJak prawidłowo ewidencjonować raty leasingu operacyjnego (operacyjny dla celów bilansowych, podmiot nie jest badany)? Chodzi o to, że na fakturze jest w opisie wyodrębniona kwota kapitałowa i kwota odsetkowa. Czy te wartości księgować osobno, czy całą wartość netto faktury w koszty kont zespołu 4?Agnieszka Pokojska•20 września 2010
Wydatki na eksploatację sprzętu biurowego ewidencjonuje się jako kosztyCzęści zamienne do sprzętu biurowego, np. drukarek, mogą być ewidencjonowane jako materiały w magazynie lub te, które są odpisywane bezpośrednio w koszty. Sposób ewidencji tych składników majątku podmioty muszą mieć zapisany w polityce rachunkowości.Agnieszka Pokojska•20 września 2010
Jak skorygować błąd roku poprzedniegoZrobiłam błąd, ponieważ wśród asortymentu towarów na koniec roku przeoczyłam zdjęcie kilku sztuk z jednego towaru. Jak to skorygować w tym roku, jeżeli poprzedni rok jest już zamknięty?Agnieszka Pokojska•20 września 2010
Kiedy zaksięgować fakturę za towarPrzyjęcie towaru do naszego magazynu nastąpiło 20 sierpnia, natomiast faktura dotarła do spółki 25 sierpnia. Czy należy zaksięgować osobno dokument PZ, a osobno fakturę?Agnieszka Pokojska•20 września 2010