Jaki sposób kontroli pracownika przez pracodawcę będzie legalnyAby zapobiec ujawnieniu wewnętrznych informacji oraz zapewnić kontrolę wykonywania pracy, pracodawcy coraz częściej decydują się na kontrolę pracowników, m.in. poprzez śledzenie ich aktywności w internecie, montowanie kamer wideo w zakładzie pracy, czy instalowanie GPS w samochodach służbowych. Czy taki monitoring pracowników jest legalny?15 kwietnia 2010
Czy podporządkowanie przesądza o istnieniu stosunku pracy?W firmie pracują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz zleceniobiorcy, którzy wykonują takie same obowiązki. Jak ustalić, że w przypadku pracowników występuje podporządkowanie charakterystyczne tylko dla stosunku pracy?15 kwietnia 2010
Czy można wskazać dwie przyczyny wypowiedzeniaPracodawca, wypowiadając pracownikowi umowę o pracę, wskazał jako przyczyny wypowiedzenia częste korzystanie ze zwolnień lekarskich oraz zmianę profilu produkcji na taki, do którego umiejętności pracownika są niewystarczające. Pracownik udowodnił przed sądem, że nie korzystał w ostatnich dwóch latach ze zwolnień lekarskich. Czy pomimo to wypowiedzenie może być skuteczne?15 kwietnia 2010
Kto może żądać ustalenia istnienia stosunku pracyCzy inspektor pracy może wytoczyć powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy na rzecz niedoszłego pracownika? Czy wystąpienie z takim pozwem wymaga zgody samego zainteresowanego?15 kwietnia 2010
Czy świadczenie rehabilitacyjne ma wpływ na rozwiązanie umowyPracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia, zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego. Pracownik, domagając się odszkodowania, twierdził, iż po trzech miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego zgłosił gotowość do pracy i był do niej zdolny. Pracodawca bronił się tym, iż o niezdolności przesądzało pobieranie przez pracownika świadczenia rehabilitacyjnego przyznanego mu na sześć miesięcy. Czy fakt ten przesądza o legalności decyzji pracodawcy?15 kwietnia 2010
Czy od zawartego porozumienia można złożyć odwołanie do sądu?Od 2002 r. pracowałem na stanowisku dyrektora ds. handlowych. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości pracodawca złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn leżących po mojej stronie. Zwróciłem się do pracodawcy o rozważenie możliwości udzielenia zgody na zmianę trybu wypowiedzenia, bowiem zwolnienie dyscyplinarne powodowało dla mnie wiele negatywnych skutków. Z uwagi na dobrą wolę pracodawcy i wcześniejsze zasługi zgoda taka została wyrażona. W rezultacie pracodawca cofnął swoje oświadczenie o jednostronnym rozwiązaniu umowy o pracę, a następnie podpisaliśmy porozumienie o rozwiązanie umowy o pracę. Czy od takiego porozumienia mogę złożyć odwołanie do sądu pracy?15 kwietnia 2010
W razie wadliwego rozwiązania umowy nie można żądać tylko sprostowania świadectwaPracownik, który kwestionuje zgodność z prawem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę, powinien wystąpić do sądu z powództwem na podstawie art. 56 k.p. Bez spełnienia tego wymogu nie może skutecznie dochodzić sprostowania świadectwa pracy - w zakresie sposobu ustania zatrudnienia.Maciej Kasperowicz•15 kwietnia 2010
Należy rozważyć dopuszczalność zawarcia umowy cywilnoprawnejPracodawca zamierzający zatrudnić pracownika może w porozumieniu z nim uzgodnić formę tego zatrudniania. Powinien jednak pamiętać o tym, że w sytuacji gdy pomimo zawarcia umowy cywilnoprawnej jej rzeczywista treść będzie odpowiadała stosunkowi pracy, musi liczyć się z procesem sądowym, który może mu wytoczyć pracownik.Rafał Krawczyk•15 kwietnia 2010
Pracę w godzinach nadliczbowych trzeba zlecić i ewidencjonowaćPraca w godzinach nadliczbowych nie może być z góry zaplanowana w ramach organizacji pracy. Także pracownik nie może wymuszać na pracodawcy przesuwania wykonywania obowiązków poza zwykły czas pracy.Dariusz Gawron Jedlikowski•15 kwietnia 2010
Czy przerwa na karmienie dziecka powinna być uwzględniana w ewidencji czasu pracyW zakładzie pracy ewidencjonujemy czas pracy za pomocą kart zegarowych. Pytanie dotyczy grafiku kobiety karmiącej, która zatrudniona jest na cały etat i wychodzi wcześniej o jedną godzinę z tytułu dwóch przerw 30-minutowych na karmienie. Czy pracodawca powinien wpisywać w kartach ewidencji czasu pracy te przerwy?Maciej Kasperowicz•15 kwietnia 2010