Jak ewidencjonować kary umowneZa niewywiązanie się z warunków umowy, która obowiązywała w 2009 roku, naliczono nam w 2010 roku karę. Zapłaciliśmy ją w styczniu tego roku. Kara ta nie ma bezpośredniego związku z żadnym przychodem. Jak ją ująć w księgach rachunkowych?Agnieszka Pokojska•01 marca 2010
Odsetki stanowiące koszt finansowy wykazuje się w rachunku zysków i stratOdsetki od zaciągniętych kredytów bankowych i pożyczek, poza tymi, które dotyczą środków trwałych w budowie i ich ulepszeń, ujmuje się w porównawczym rachunku zysków i strat w pozycji H.I - Odsetki.Agnieszka Pokojska•01 marca 2010
W jaki sposób traktować refundowane kosztyW jaki sposób traktować poniesione koszty na realizację umowy o finansowaniu bieżących kosztów administracyjnych (wynagrodzenia z pochodnymi, zużycie materiałów biurowych, koszty określonych w umowie działań statutowych), w sytuacji gdy refundacja tych kosztów (z funduszu unijnego) będzie miała miejsce w następnym okresie rozliczeniowym. Ich wysokość jest znana (określona we wniosku końcowym), ale niepewna ze względu na brak decyzji o refundacji.Agnieszka Pokojska•01 marca 2010
Jak ująć wykup samochodu z leasinguSpółka dla celów działalności korzystała z samochodu ciężarowego w leasingu. Przy każdej racie płaciliśmy również fundusz gwarancyjny, czyli wykup rozłożony na raty. Jak mamy zaksięgować fundusz gwarancyjny?01 marca 2010
Jak zaksięgować koszty dzierżawy obiektuMam umowę dzierżawy obiektu, w której strony ustaliły, że faktura będzie wystawiana raz na kwartał za okres poprzedni, tj. w marcu za styczeń, luty i marzec. Jak mam to ujmować w księgach rachunkowych?01 marca 2010
Kiedy ująć opłatę za użytkowanie kartyNa wyciągu bankowym ze stycznia jest opłata za użytkowanie karty bankowej w 2009 roku. Czy ująć to w księgach rachunkowych memoriałowo do 2009 roku, czy dać do 2010 roku?Agnieszka Pokojska•01 marca 2010
Jak w księgach ująć nagrodęZa lokatę terminową w banku wygraliśmy telewizor. Jak to ująć w księgach rachunkowych?Agnieszka Pokojska•01 marca 2010
Jak zaksięgować zaliczkę za towarKupiliśmy mieszkania, które będą naszym towarem handlowym. W sumie mamy podpisany akt notarialny, w którym inwestor zobowiązuje się do sprzedania nam mieszkań w roku 2010. W roku 2009 wpłaciliśmy wysoką zaliczkę na poczet tych mieszkań. Jak ją zaksięgować?Agnieszka Pokojska•01 marca 2010
Spółka informuje o przekazaniu dokumentówSpółka, która odda zbiory księgowe na przechowanie firmie zewnętrznej, musi powiadomić o tym urząd skarbowy w ciągu 15 dni od wydania dokumentów.Agnieszka Pokojska•26 lutego 2010
Jak ująć w bilansie nadpłatęW księgach rachunkowych w przypadku naszych odbiorców mamy wykazaną nadpłatę. Jak ją ująć w bilansie?22 lutego 2010