Dziennik Gazeta Prawana logo

Opłaty za energię lub usługi można księgować na dwa sposoby

8 marca 2010

Koszty energii i usług telekomunikacyjnych na przełomie roku można zaksięgować jako zobowiązanie lub rozliczenia międzyokresowe. Decyzja zależy od stopnia pewności przy określeniu wysokości zobowiązań.

Przy tworzeniu sprawozdań finansowych księgowi często zastanawiają się, jak ująć koszty pojawiające się na przełomie roku. Zazwyczaj dotyczy to faktur za usługi telekomunikacyjne czy energię elektryczną. Problem wynika z faktu, że faktura wystawiana jest po dostarczeniu usługi, a ponadto wystawiana jest na początku kolejnego okresu sprawozdawczego. Przykładowo, jeżeli zużycie energii elektrycznej dotyczy końca 2009 roku, a płatność zostanie dokonana na początku 2010 roku, to wydatek ten powinien zostać zaliczony do kosztów 2009 roku.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.