Nadwyżkę VAT naliczonego można odzyskać na dwa sposobyPrzedsiębiorca posiadający w danym okresie rozliczeniowym nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym może odzyskać różnicę między tymi wartościami. Ustawa o VAT przewiduje dwa sposoby zwrotu.Krzysztof Koślicki•30 listopada 2009
Jakie dokumenty potwierdzą wywóz towarów z krajuNasza firma dostarczyła zamówione produkty kontrahentowi w Holandii w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jakie dokumenty pozwolą nam potwierdzić wywóz towarów z kraju i dostarczenie go nabywcy?30 listopada 2009
Czy można zrezygnować z miesięcznych rozliczeń VATPosiadamy status małego podatnika i stosujemy kasową metodę rozliczeń. Chcielibyśmy zrezygnować z kwartalnego sposobu rozliczania się, gdyż bardziej opłaca nam się rozliczenie miesięczne. Czy możemy rozliczać VAT miesięcznie?30 listopada 2009
Gdzie opodatkować usługę wykonaną dla zagranicznego kontrahentaProwadzę działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych i VAT. Jak opodatkować usługę, którą będę wykonywał w Polsce, ale dla zagranicznego kontrahenta (Wielka Brytania)?30 listopada 2009
Ze zmianą sposobu rozliczania VAT nie trzeba czekać na koniec rokuOd przyszłego roku chciałbym zmienić sposób rozliczania VAT w mojej firmie z miesięcznego na kwartalny. Jakie warunki muszę spełnić i czy zdążę jeszcze złożyć wniosek?26 listopada 2009
Czy można przywrócić termin zawiadomieniaPodatnik rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej. Nie zrezygnował ze zwolnienia przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Czy można przywrócić termin do złożenia zawiadomienia o rezygnacji ze zwolnienia?Magdalena Majkowska-Gorgol•25 listopada 2009
Jak korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VATZwolnienie podmiotowe z VAT przysługuje przedsiębiorcom, którzy nie przekroczyli określonego progu sprzedaży, wynoszącego obecnie 50 tys. zł. Ze zwolnienia można jednak zrezygnować. Z chwilą przekroczenia limitu obrotów podatnik zwolniony jest obowiązany do rejestracji i rozliczania VAT na ogólnych zasadach.Magdalena Majkowska-Gorgol•25 listopada 2009
Czy trzeba składać oświadczeniePodatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej. W początkowym okresie działalności nie chce rozliczać VAT. Czy aby być zwolnionym z tego podatku, trzeba składać jakieś oświadczenia?Magdalena Majkowska-Gorgol•25 listopada 2009
Jak będą opodatkowane usługi o charakterze ciągłymNowelizacja ustawy o VAT z 23 października 2009 r., która wejdzie w życie 1 stycznia 2010 r., określiła szczególne zasady powstawania obowiązku podatkowego w przypadku usług ciągłych. Jakie zmiany od przyszłego roku czekają podatników?25 listopada 2009