Dziennik Gazeta Prawana logo

Abolicja nie może działać, gdy podatek nie był płacony

1 lipca 2018

Jeżeli podatnik pracował za granicą, ale nie zapłacił daniny ani tam, ani w Polsce, to nie może skorzystać z ustawowej ulgi

Skarżący pracował w Arabii Saudyjskiej. Nie płacił tam jednak podatku, ponieważ system prawny tego kraju nie przewiduje opodatkowania PIT wynagrodzeń. Podatku nie zapłacił również w Polsce. Chciał skorzystać z ulgi abolicyjnej. Zdaniem naczelnika urzędu skarbowego, nie przysługuje mu do tego prawo. Wprowadzenie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2008 r. nr 143, poz. 894), a więc ustawy abolicyjnej, miało bowiem na celu ujednolicenie zasad unikania podwójnego opodatkowania oraz zrównanie statusu podatników rozliczających podatek w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją i metody zaliczenia proporcjonalnego. Chodziło zatem o zrównanie sytuacji podatników wykorzystujących różne metody unikania podwójnego opodatkowania, a nie do eliminacji opodatkowania w ogóle.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.