Dziennik Gazeta Prawana logo

Jak wdrożyć standardy ESG w Polsce?

31 stycznia 2022

Bardzo się cieszę, że w Polsce rozpoczęliśmy żywą i intensywną dyskusję na temat wdrażania standard ó w ESG, czyli raportowania niefinansowego dużych sp ó łek, organizacji, kt ó re z czasem będzie dotyczyło coraz większej liczby firm i instytucji. Raportowanie ESG dotyczy kwestii związanych ze r ó wnoważonym rozwojem w trzech obszarach: environmental (środowisko), social (społeczeństwo) i governance (ład korporacyjny). W przestrzeni publicznej bardzo dużo słyszy się na temat rozwiązań związanych z ochroną środowiska, z podejściem ekologicznym, co jest widoczne w działaniach wdrażanych przez firmy. Z kolei jeżeli chodzi o komponent społeczny (social), w zasadzie ogranicza się on do polityk związanych z promowaniem r ó żnorodności i z likwidacją luki płacowej, szczeg ó lnie w Polsce.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze wyzwania związane z rynkiem pracy, obszar społeczny powinien zostać rozszerzony o kwestie związane z zatrudnieniem. Takie rozwiązanie wiązałoby się z korzyścią dla wszystkich stron, zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców, którzy dzisiaj mierzą się z różnymi wyzwaniami związanymi z niedoborem rąk do pracy, który będzie postępował, czy z luką kompetencyjną. W interesie pracodawców jest sięganie po te zasoby rynku pracy, po te osoby, które są dzisiaj bierne zawodowo. Jednak aby do tego doszło, powinni umieć odpowiadać na potrzeby tych grup. Dzisiaj, w prawie pięciomilionowej grupie osób biernych zawodowo w Polsce, najliczniejszą część stanowią kobiety, szczególnie młode kobiety opiekujące się dziećmi.

Pozostało 76% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.