Dziennik Gazeta Prawana logo

Za przejazd ciągnika z dwiema naczepami bez zezwolenia nawet 15 tys. zł kary

Ciągnik
Ciągnik siodłowy i każda z naczep są odrębnymi pojazdami tworzącymi jeden zespół pojazdów. Jeżeli przejazd był wykonywany zestawem składającym się z trzech pojazdów, przedsiębiorca powinien mieć zezwolenie kategorii V na taki przejazd.ShutterStock
wczoraj, 21:00

PYTANIE: Naczelnik urzędu celno-skarbowego nałożył na naszą spółkę karę 15 tys. zł za brak zezwolenia na przejazd ciągnikiem siodłowym z dwiema naczepami - każda z nich miała własny dowód rejestracyjny. Urząd uznał, że taki zestaw wymagał zezwolenia kategorii V. Czy są podstawy do podważenia tej decyzji? Naszym zdaniem pojazdem był wyłącznie ciągnik siodłowy.

ODPOWIEDŹ: Takie stanowisko może być trudne do obrony. Z obowiązujących przepisów oraz orzecznictwa wynika bowiem, że naczepy wchodzące w skład zestawu są traktowane jako odrębne pojazdy. Jeżeli przejazd był wykonywany zespołem składającym się z trzech pojazdów, przedsiębiorca powinien mieć zezwolenie kategorii V. Brak takiego dokumentu może stanowić podstawę do nałożenia kary pieniężnej.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.