Dziennik Gazeta Prawana logo

Trybunał: nie trzeba było się zwalniać, by dostać emeryturę

1 lipca 2018

Świadczenia

Prawie 19 tys. emerytów, którym ZUS w październiku 2011 roku zawiesił wypłatę emerytur, ma powody do zadowolenia. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre przepisy ustawy z 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw są niezgodne z ustawą zasadniczą (sygn. akt K2/12). Ustawodawca nie może bowiem zmuszać emeryta łączącego pracę z pobieraniem świadczenia do zwolnienia się z niej, skoro wcześniej tego nie musiał robić. Wyrok dotyczy wyłącznie osób, które nabyły prawo do emerytur w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Osoby, które zakończyły aktywność zawodową po 31 grudnia 2010 r., nadal będą musiały rozwiązać stosunek pracy, jeśli chcą otrzymywać emeryturę.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.