Sklep przekazany na cele osobiste bez VATPrzekazanie na cele osobiste budynku sklepu może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.Ewa Matyszewska•18 stycznia 2010
Jak skorygować po roku VAT naliczonyPodatnik VAT, który w ciągu roku dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, może odliczyć tylko część VAT, a po roku skorygować podatek naliczony.Bogdan Świąder•18 stycznia 2010
Kiedy zakup materiałów z montażem objęty jest niższą stawkąPodatnik chce sprzedawać materiały budowlane opodatkowane 22-proc. stawką wraz z wykonaniem usługi opodatkowanej 7-proc. stawką. Czy usługa montażu wraz z materiałem jako całość może być objęta stawką 7 proc. VAT?18 stycznia 2010
Wyższy limit dla zwolnienia z VATOd 1 stycznia 2010 r. obowiązuje nowa kwota obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wynosi ona 100 tys. zł. Przedsiębiorcy, którzy ze względu na przekroczenie dotychczasowego limitu 50 tys. zł zarejestrowali się w 2009 r. dla potrzeb VAT i chcą powrócić do zwolnienia, muszą najpóźniej dziś zawiadomić o tym fiskusa.Magdalena Majkowska-Gorgol•15 stycznia 2010
Kto nie może być zwolniony z VATPodatniczka wykonuje czynności księgowe w ramach biura rachunkowego. Są to usługi w zakresie rachunkowości i kontroli ksiąg sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.12.1. Czy przysługuje jej zwolnienie z VAT?Magdalena Majkowska-Gorgol•15 stycznia 2010
Czy małżonkowie korzystają wspólnie ze zwolnieniaMałżonkowie wynajmują wspólną nieruchomość na cele niemieszkaniowe. Korzystają ze zwolnienia podmiotowego. Odrębnie uzyskują wynagrodzenie od najemcy w tej samej wysokości oraz zwrot opłat z tytułu użytkowania nieruchomości w wysokości 50 proc. dla każdego. Czy limit dla zwolnienia podmiotowego z VAT przysługuje małżonkom łącznie, czy każdemu z osobna?Magdalena Majkowska-Gorgol•15 stycznia 2010
Jutro ostatni dzień na wybór zwolnienia z VAT● Podatnicy, których obroty w 2009 roku przekroczyły 50 tys. zł, muszą rozliczać VATEwa Matyszewska•14 stycznia 2010
Kiedy przy najmie trzeba płacić VATW przypadku wynajmowania nieruchomości na cele mieszkalne nie płaci się VAT. Wynajęcie na inne cele jest już opodatkowane tym podatkiem. Ale i wtedy można podatku uniknąć, gdy czynsz roczny nie przekracza 100 tys. zł.Marek Kutarba•14 stycznia 2010
VAT-UE za ubiegły rok składa się do 25 styczniaPodatnicy muszą złożyć informację podsumowującą VAT za IV kwartał 2009 r. do 25 stycznia 2010 r. Nowy termin - do 15 dnia miesiąca lub kwartału - dotyczy informacji z 2010 roku.Ewa Matyszewska•11 stycznia 2010
Czy nieodpłatne przekazanie towarów w 2010 roku podlega VATProwadzę działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Od lutego planuję niewielką akcję promocyjną moich produktów, które będę po prostu nieodpłatnie przekazywał klientom. Czy towary nieodpłatnie przekazane będą podlegały rozliczeniu w VAT, czy będą zwolnione z takiego rozliczenia?Łukasz Zalewski•11 stycznia 2010