Jak odliczyć VAT z tytułu opłat leasingowychPodatnik wziął w leasing samochód osobowy. Dostał pierwszą fakturę, na której zostały wyszczególnione dwie pozycje: opłata leasingowa w kwocie brutto oraz opłata przygotowawcza od umowy. W jaki sposób dokonać odliczenia VAT z tytułu pierwszej i drugiej opłaty?Magdalena Majkowska-Gorgol•15 lutego 2010
Czy można odliczyć VAT od zaniechanych inwestycjiSpółka poniosła wydatki na inwestycję, której zaniechała. Czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki, czy też należałoby dokonać korekty VAT za ubiegłe lata?Magdalena Majkowska-Gorgol•15 lutego 2010
Czy możliwe jest potrącenie zaległości VAT z podatkiem naliczonymPrzedsiębiorca ma zaległy VAT do zapłacenia. Jednocześnie wykazał nadwyżkę VAT naliczonego do przeniesienia na następne miesiące. Czy istnieje możliwość skompensowania tej nadwyżki z VAT zaległym?Magdalena Majkowska-Gorgol•15 lutego 2010
Jak rozliczać usługę turystycznąPodatniczka świadczyła usługę turystyczną, w skład której wchodziły: hotel, wyżywienie oraz transport. Nocleg w hotelu oraz wyżywienie były zakupione u innych podatników. Transport podatniczka wykonała we własnym zakresie (firmowym autokarem). W jaki sposób wystawić fakturę dla nabywcy?Magdalena Majkowska-Gorgol•15 lutego 2010
Jeśli kontrahent nie płaci, można skorzystać z ulgi na złe długiPodatnikom VAT przysługuje ulga na złe długi. Mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy mają problemy ze ściąganiem należności od swoich kontrahentów.Krzysztof Koślicki•15 lutego 2010
Kiedy złożyć deklarację podsumowującą w zakresie VATProwadzę firmę importującą towary w granicach Unii Europejskiej. Do kiedy muszę złożyć deklarację zawierającą informacje podsumowujące?15 lutego 2010
Czy mogę wystawić fakturę wsteczProwadzę stronę internetową z płatnym dostępem do treści, lecz nie jestem płatnikiem VAT. Podpisałem umowę z firmą, wedle której na to, co zarobię, mam wystawiać fakturę VAT. Zarobiłem 200 zł. Jeśli dziś wypełnię formularz, to od następnego miesiąca mogę wystawiać faktury. Co zrobić, by wystawić fakturę wstecz?15 lutego 2010
Jakie nowe obowiązki ewidencyjne i informacyjne mają podatnicy VATNowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2010 r., nakłada nowy obowiązek ewidencyjny i informacyjny na podatników VAT świadczących niepodlegające opodatkowaniu w Polsce usługi na rzecz podatników z innych państw UE. Na czym polegają te nowe obowiązki?12 lutego 2010
Czy po ustnej rezygnacji firma musi zaprzestać przesyłania e-fakturJesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i podatnikiem VAT. Wystawiamy faktury elektroniczne naszym kontrahentom, zgodnie z przepisami o e-fakturach. Posiadamy również pisemne zgody od kontrahentów na przesyłanie e-faktur. W ostatnim tygodniu jeden z kontrahentów w rozmowie telefonicznej powiedział, że rezygnuje z otrzymywania e-faktur. Nie dostaliśmy od niego jednak żadnej decyzji pisemnej, czyli wycofania akceptacji na doręczanie e-faktur. Co więcej, kontrahent dalej odbiera e-faktury. Czy w takiej sytuacji powinniśmy zaprzestać wysyłania e-faktur? Czy potrzebne jest pisemne wycofanie akceptacji na przesyłanie e-faktur? O odpowiedź poprosiliśmy Izbę Skarbową w Szczecinie oraz Ernesta Frankowskiego, doradcę podatkowego i menedżera w Deloitte Doradztwo Podatkowe.Łukasz Zalewski•08 lutego 2010