Dziennik Gazeta Prawana logo

Słowacja chce przyspieszyć z Via Carpatią do Polski. Kiedy ekspresowo dotrzemy na Węgry i do Rumunii?

Skrzyżowanie autostrad
Zmodernizowany węzeł na skrzyżowaniu autostrad D1 i D4Materiały prasowe
wczoraj, 18:58

Słowackie Ministerstwo Transportu zapowiada rozkręcenie budowy brakującego, 60-kilometrowego odcinka trasy Via Carpatia do granicy z Polską. Trasa ma zostać ukończona w 2032 roku.

Pod Bratysławą otwarto po przebudowie wielki bezkolizyjny węzeł, na którym krzyżują się dwie autostrady: D1 – czyli najważniejsza słowacka trasa szybkiego ruchu, która przecina cały kraj, i D4, która docelowo będzie wielką obwodnicą tego kraju. Prace realizował tu polsko-hiszpański Budimex, czyli największa spółka budowlana, która działa w Polsce. Przebudowa węzła kosztowała ok. 117 mln euro, czyli ok. 500 mln zł. Dla Budimeksu to element ekspansji zagranicznej. - Jest to pierwszy kontrakt, który zrealizowaliśmy na Słowacji, ale składaliśmy też oferty na inne zadania. Dla nas to było ogromne wyzwanie. To było najbardziej skomplikowane przedsięwzięcie drogowe na Słowacji w ostatnich latach – mówi Cezary Łysenko z zarządu Budimeksu. Dodaje, że firma liczy na pozyskanie kolejnych zleceń w tym kraju. - Chcemy zbudować tu portfel zleceń, który pozwoli nam funkcjonować tak, jak przez trzy lata bazowaliśmy, realizując skrzyżowanie D1 i D4. Szukamy kontraktów, które będą miały wartość co najmniej 100–150 mln zł. Choć warto zauważyć, że my rynek słowacki traktujemy łącznie z czeskim. Jeżeli nie będziemy mieli szans na Słowacji, będziemy ich szukali w Czechach, gdzie rynek jest większy.

Pozostało 69% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: edgp.gazetaprawna.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.