Dziennik Gazeta Prawana logo

Za co samorządy wypłacają radnym diety? RIO chcą to rozstrzygnąć

Regionalne Izby Obrachunkowe uważają, że diety dla radnych samorządowych powinny być wypłacane w formie ryczałtu.
Czy radni powinni dostawać pieniądze w miesiącach, kiedy nie było posiedzenia rady? RIO odpowiadają na to pytanie.Shutterstock
dzisiaj, 21:00

Według regionalnych izb obrachunkowych (RIO) przepisy trzeba zmienić tak, aby radni otrzymywali ryczałt z możliwością potrącania, np. za długotrwałą nieobecność. To wnioski z kontroli „Wydatki jednostek samorządu terytorialnego na funkcjonowanie organów stanowiących”.

Kiedy radny powinien dostać dietę?

Wojewodowie zaczęli wskazywać, w ślad za sądami i doktryną, że radni powinni otrzymywać diety tylko jako rekompensatę za faktycznie utracone wynagrodzenie – tłumaczy Grzegorz Czarnocki, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady RIO, prezes RIO w Opolu.

Pozostało 96% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.