Dziennik Gazeta Prawana logo

RIO chcą, aby radni dostawali ryczałt. Dlaczego zmiana przepisów jest potrzebna?

Banknoty leżą na klawiaturze laptopa, obok nich leży kalkulator.
Regionalne Izby Obrachunkowe uważają, że diety dla radnych samorządowych powinny być wypłacane w formie ryczałtu.Shutterstock
dzisiaj, 21:00

Regionalne izby obrachunkowe (RIO) przyjrzały się temu, jak samorządy wypłacają diety radnym. Według nich należy przesądzić, że to ryczałt za pełnienie funkcji, a nie tylko zwrot kosztów i rekompensata.

RIO przeprowadziły kontrolę koordynowaną „Wydatki jednostek samorządu terytorialnego na funkcjonowanie organów stanowiących”. Jej wyniki wskazały na pewne nieprawidłowości, w szczególności w zakresie potrącania diet za nieobecności (patrz: infografika). Przede wszystkim jednak skłoniły RIO do wyciągnięcia systemowych wniosków. Zwrócono uwagę na problemy interpretacyjne dotyczące tego, czy uchwały rad w sprawie diety to akty prawa miejscowego i jako takie powinny być publikowane w dziennikach urzędowych, oraz charakteru samych diet. RIO uważają, że powinny być one traktowane jako ryczałt.

Pozostało 88% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.