Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Pracownicy służby cywilnej nie chcą być przenoszeni bez ich zgody

Deregulacja
Urzędnicze związki domagają się od szefowej służby cywilnej uwzględnienia w przepisach nagrody za pozytywnie zaliczone oceny okresowe.Inne
wczoraj, 21:00

Urzędnicze związki domagają się od szefowej służby cywilnej uwzględnienia w przepisach nagrody za pozytywnie zaliczone oceny okresowe. Chcą też automatycznego wzrostu płac i ekstra pieniędzy za przenoszenie do innego miejsca pracy.

Urzędnicy zgłosili uwagi dotyczące planowanej nowelizacji ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 409 ze zm.). Założenia do projektu od grudnia 2025 r. są w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, a projekt ma być przyjęty przez rząd do końca września. Urzędnicze związki zawodowe nie chcą czekać na to, aż formalnie trafi on do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Oficjalne stanowisko związkowe wpłynęło w tej sprawie do Anity Noskowskiej-Piątkowskiej, szefowej służby cywilnej i autorki proponowanych zmian.

Przenoszenie za zgodą pracownika służby cywilnej

W założeniach do projektu pojawiły się propozycje dotyczące większej elastyczności związanej z przenoszeniem pracowników służby cywilnej z jednej placówki do drugiej na wzór urzędników mianowanych. Ma być też więcej ocen okresowych, a także ułatwienia odnośnie do zatrudnienia po raz pierwszy w służbie cywilnej na czas nieokreślony. Pierwsze zatrudnienie ma następować nie po 12 miesiącach pracy na podstawie umowy terminowej, lecz w przedziale od sześciu do 18 miesięcy.

Pozostało 88% treści
Możesz czytać nasze artykuły dzięki partnerowi PWC.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.