Firmy będą mogły odpowiadać szybciej za czyny zabronione. Rząd chce uprościć zasady ścigania podmiotów zbiorowych
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, czyli przede wszystkim firm, spółek i innych organizacji. Najważniejsza nowość polega na tym, że w niektórych sprawach odpowiedzialność firmy będzie można ustalać szybciej i w bardziej ugodowej formule, bez konieczności wcześniejszego prawomocnego skazania konkretnej osoby, np. członka zarządu.
Projekt ma na celu wprowadzenie zmian o charakterze deregulacyjnym w dwóch obszarach: w ustawie z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz.U. z 2024 r. poz. 276, z późn. zm.) i w ustawie z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz.U. z 2024 r. poz. 1822, z późn. zm.) oraz zmian wynikowych w ustawie z 13 lutego 2026 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 421).
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.