Dziennik Gazeta Prawana logo

Upadłość konsumencka powinna być wyjątkiem, a nie regułą

31 marca 2009

Dzisiaj weszła w życie ustawa wprowadzająca do polskiego prawa instytucję upadłości konsumenckiej, która funkcjonuje z powodzeniem w wielu krajach europejskich. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już od dawna postulował wprowadzenie takiej możliwości również w Polsce, zaznaczając jednocześnie, że szczególne uprawnienia nie mogą być dostępne dla każdego dłużnika. Zwracaliśmy uwagę, że powinno być to rozwiązanie tylko dla tych, którzy zadłużyli się racjonalnie, lecz z przyczyn losowych, np. z powodu choroby czy utraty pracy nie mogą uregulować swoich zobowiązań. Staliśmy również na stanowisku, że ogłoszenie bankructwa powinno w jak najmniejszym stopniu odbywać się kosztem wierzycieli.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.