Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
VAT

Papierowe dokumenty księgowe mogą być zdigitalizowane

6 listopada 2023
Ten tekst przeczytasz w 11 minut

Jest to możliwe nawet przy jednoczesnym zniszczeniu papierowych oryginałów. Nie wpłynie to na prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z tak przechowywanych faktur zakupowych. Trzeba tylko spełnić wymogi ustawodawcy

Zbliża się moment, kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy. Wszyscy więc dyskutują o fakturach elektronicznych. O ich przechowywaniu pisaliśmy w artykule „KSeF pomoże, lecz nie wyręczy podatników w archiwizowaniu faktur” w dodatku Podatki i Księgowość z 25 września 2023 r. (DGP nr 185). Tymczasem w obrocie znajduje się wiele dokumentów papierowych i podatnicy prowadzący księgi rachunkowe nadal mają wiele wątpliwości, w jaki sposób będą postępować z fakturami, które są dokumentami papierowymi. Świadczą o tym pytania, jakie padają na szkoleniach. Dowodem są również wciąż liczne wnioski o interpretacje podatkowe w tej sprawie. Jak choćby ten, który znalazł odpowiedź w interpretacji z 23 października 2023 r. (nr 0114-KDIP1-3.4012.487.2023.2.PRM).

Co mówią przepisy

Należy przede wszystkim wskazać, że w zakresie tworzenia oraz przechowywania dokumentów, w szczególności faktur, należy wziąć pod uwagę przepisy trzech ustaw (wraz z ich aktami wykonawczymi):

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.