Dziennik Gazeta Prawana logo

Mieszkać tanio

Kilka tygodni temu napisałem, że za Odrą trwa debata na temat społecznych konsekwencji szybko rosnących cen mieszkań w centrach niemieckich miast. Czytelnikom to się spodobało, wracamy więc do tematu. W Niemczech słychać coraz silniejsze głosy, że państwo powinno, wzorem lat 50., mocniej zaangażować się na rynku mieszkaniowym. Najprostsza i najczęściej stosowana w przeszłości forma interwencji to budowanie mieszkań socjalnych. A potem wynajmowanie ich na preferencyjnych warunkach słabiej sytuowanym obywatelom. Według specjalizującego się w temacie Instytutu Eduarda Pestela za Odrą potrzebnych jest nawet 4 mln takich mieszkań. Za sensownością rozbudowy mieszkalnictwa socjalnego przemawiają sukcesy z okresu powojennego, gdy dostęp do mieszkań pozwolił milionom Niemców poczuć się na swoim, odłożyć trochę na bieżącą konsumpcję i wziąć udział w budowaniu cudu gospodarczego lat 50. i 60.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.