Umowy o pracę na okres próbny na nowo
C zy to koniec jednolitych um ó w na okres pr ó bny? Możliwe, że tak. Jeśli przepisy wdrażające dwie unijne dyrektywy wejdą w życie w obecnym kształcie, pracodawcy będą musieli zrewidować dotychczasowe praktyki.
Trwają prace legislacyjne zmierzające do dostosowania polskich przepisów, w tym o umowach o pracę na okres próbny, do aktualnych standardów europejskich nakreślonych m.in. przez dyrektywę 2019/1152 w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Termin na jej wdrożenie upłynął 1 sierpnia.
Dotychczasowe rozwiązanie
Jednym z zagadnień objętych nowelizacją będzie umowa o pracę na okres próbny. Obecnie może ona poprzedzać zarówno umowę o pracę zawartą na czas określony, jak i nieokreślony. Długość okresu próbnego jest wypadkową potrzeb pracodawcy oraz oczekiwań pracownika - z zastrzeżeniem, że nie może on przekroczyć trzech miesięcy. Dłużej taka umowa może obowiązywać, tylko jeśli była zawarta na ponad jeden miesiąc i uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. W takim przypadku jej obowiązywanie przedłuża się do dnia porodu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.