Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Biznes

Skuteczny jest faktoring zarówno pełny, jak i z regresem

27 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Rozmowa z Tomaszem Niezgódką, regionalnym dyrektorem sprzedaży w BZ WBK Faktor

Na czym polega faktoring pełny, bez regresu?

Jest to ten rodzaj faktoringu, w którym faktor przejmuje od faktoranta całe ryzyko braku zapłaty należności od swojego kontrahenta, w przypadku wystąpienia niewypłacalności kontrahenta lub opóźnienia w spłacie faktury. Oczywiście przed podpisaniem umowy faktoringowej faktor sprawdza i weryfikuje sytuację ekonomiczno-finansową potencjalnego kontrahenta. Pozwala mu to ocenić, jak duże jest ryzyko jego niewypłacalności lub opóźnień w spłacie należności. Podpisując umowę faktoringową, przyjmuje na siebie całkowite ryzyko zaistnienia tego rodzaju sytuacji. Z tej przyczyny faktoring pełny jest droższą opcją finansowania faktoranta. Mimo to cieszy się popularnością - faktoring pełny jest stosowany zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym.

Czy w dobie niepewności rynkowej bank preferuje tę formę faktoringu?

Bank będzie preferował taką formę finansowania dla swojego klienta, zwłaszcza w przypadku, gdy w wyniku analiz prowadzonych przed podpisaniem umowy faktoringowej stwierdzi, że jego kondycja finansowa jest chwiejna lub brakuje mu twardego zabezpieczenia dla kredytu obrotowego. Faktoring to sposób na rozproszenie tego ryzyka i przeniesienie go z kontrahenta na faktora. W wielu przypadkach faktoring pełny wiąże się również z ubezpieczeniem obrotu pomiędzy klientem faktora a jego kontrahentami. Sytuacja taka wpływa dodatkowo na zminimalizowanie ryzyka zdarzeń gospodarczych, które w połączeniu z rozproszeniem obrotu na kilku kontrahentów czyni taką operację bezpieczną dla wszystkich stron.

A jaka forma faktoringu (pełny czy z regresem) jest preferowana przez przedsiębiorców?

W przypadku przedsiębiorstw charakteryzujących się dobrą kondycją finansową, strukturą rozproszonej sprzedaży i stałymi terminami obowiązkowych płatności czy długoletniej już współpracy z kontrahentami opłacalność faktoringu pełnego może budzić zastrzeżenia. W tego rodzaju przypadkach nie jest to rozwiązanie optymalne. Natomiast w przypadku gdy przedsiębiorca nie wykazuje dobrej sytuacji finansowej, ale jego kontrahenci to znani i cenieni przedsiębiorcy, którzy wykazują się dyscypliną płatniczą zastosowanie faktoringu pełnego jest jak najbardziej wskazane. Jest to bowiem rozwiązanie korzystne dla danego przedsiębiorcy, ale również dla obsługującej go instytucji finansowej. Pozwala bowiem na przerzucenie ryzyka transakcji z podmiotu znajdującego się w niezbyt dobrej kondycji finansowej na podmioty o lepszym standingu finansowym.

Należy podkreślić, że obie formy faktoringu są skuteczne. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej przez faktoranta działalności, wypracowanej kultury płatniczej, stosowanych systemów subkont i rabatów, pozycji przetargowej czy od profilu prowadzonej działalności gospodarczej. Rolą dobrego partnera biznesowego, jakim jest instytucja finansowa, jest znalezienie optymalnego rozwiązania dla jej klientów. Zawsze są przy tym brane pod uwagę charakter transakcji, ocena ryzyka i poziom atrakcyjności cenowej.

@RY1@i02/2012/124/i02.2012.124.21400020b.802.jpg@RY2@

Rozmawiał Marek Łaniewski

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.