Nie opuszczaj mnie, Katalonio
Blokowanie secesji wyrokami sądowymi tylko zwiększa poparcie dla niej. Ustępstwa mogą ocalić jedność kraju
Niedzielne wybory regionalne w Katalonii, traktowane jako referendum niepodległościowe, wygrali zwolennicy oderwania się od Hiszpanii. Koalicja Junts pel Si (Razem na Tak) zdobyła 62 mandaty w 135-osobowym parlamencie regionalnym, a lewicowa Partia Jedności Ludowej (CUP) kolejnych 10, co oznacza, że będą mogły stworzyć rząd. Przed wyborami premier Artur Mas zapowiedział, że jeśli Madryt nie zgodzi się na wiążące referendum w sprawie secesji, jego rząd ogłosi ją w ciągu 18 miesięcy. - Katalończycy zagłosowali za niepodległością. Mamy wyraźną, bezwzględną większość, która daje nam silną legitymację, by kontynuować ten projekt - mówił w niedzielę wieczorem Mas.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.