Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Prawo handlowe i gospodarcze

Obrót niektórymi akcjami tylko dla profesjonalistów

22 lipca 2024
Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Zawieszone w ubiegłym roku spółki wrócą na giełdę dzięki odpowiedniej nowelizacji przepisów. Nowe rozwiązania jednocześnie ograniczą jednak w znaczący sposób obrót niegiełdowymi udziałami

Na skutek wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz.U. z 2023 r. poz. 1723), tzw. warzywniaka, Giełda Papierów Wartościowych (GPW) pod koniec września ub.r. zawiesiła dziewięć alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI; patrz: grafika).

Jak wówczas tłumaczono, było to spowodowane niemożnością sprostania wymogom stawianym giełdzie przez ustawodawcę. Chodziło o konieczność weryfikowania tego, czy nabywca akcji jest profesjonalistą, tzn. czy jego minimalny wkład wynosi 60 tys. euro. Co więcej, zgodę na transakcję każdorazowo musiał wydawać zarządzający ASI. Jak się jednak okazało, w praktyce realizacja tych obowiązków w przypadku obrotu giełdowego była niemożliwa.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.