Dziennik Gazeta Prawana logo

Łatwiej o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

PROJEKT - Pacjenci uczestniczący w badaniach nad nowymi lekami wprowadzanymi na rynek mają być lepiej chronieni. Będą informowani o tym, że uczestniczą w eksperymencie medycznym.

Pacjenci testujący nowe leki będą mogli łatwiej dochodzić roszczeń związanych z uszczerbkiem na zdrowiu, wynikającym z uczestnictwa w badaniu klinicznym. Przewiduje to projekt ustawy o badaniach klinicznych przesłany przez resort zdrowia do konsultacji społecznych. Dotychczas było to praktycznie niemożliwe. Żeby uzyskać odszkodowanie, musi być udowodniona wina. Ministerstwo Zdrowia proponuje w projekcie ustawy, żeby nowy system odpowiedzialności był oparty na zasadzie ryzyka, a nie winy. Pacjent musiałby tylko udowodnić, że pogorszenie stanu jego zdrowia miało związek z badaniem. Wypłata odszkodowania nastąpiłaby z polisy sponsora badania (firmy farmaceutycznej), która ma obejmować nie tylko lekarzy, ale także pacjentów w nim uczestniczących. Jak podkreśla Wojciech Masełbas, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce, będzie musiał powstać zupełnie nowy produkt ubezpieczeniowy i nie wiadomo, czy towarzystwa ubezpieczeniowe będą nim zainteresowane.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.