Nie ma odwołania do ministra
Na 2 lipca planowane jest powołanie Komisji Nadzoru Audytowego (KNA), która będzie pełniła nadzór publiczny m.in. nad wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta, działalnością podmiotów audytorskich. Takie informacje GP otrzymała od Ministerstwa Finansów. Komisja za pomocą upoważnionych pracowników MF będzie mogła przeprowadzać ponadprogramowe kontrole działalności podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań. W razie wykazania nieprawidłowości KNA będzie mogła ukarać podmiot audytorski karami, np. karą finansową do 250 tys. zł. Nakładane są one przez KNA w formie decyzji administracyjnej.
Joanna Dadacz, dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów, wyjaśnia, że minister finansów nie jest organem wyższego stopnia w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego.
– Od decyzji administracyjnej wydanej w I instancji przez KNA strona może złożyć, zgodnie z art. 127 par. 3 kodeksu postępowania administracyjnego, wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy – twierdzi nasza rozmówczyni.
Dodaje, że od decyzji rozstrzygającej wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przysługuje prawo do wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.