Dziennik Gazeta Prawana logo

Inspekcja łatwiej zwalczy choroby zakaźne

RZĄD PRZYJĄŁ - Osoby, które podejrzewane są o zakażenie chorobą zakaźną, zostaną zobowiązane do poddania się badaniom. Chorzy na dżumę lub ospę będą izolowani.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. nr 234, poz. 1570, z poźn. zm.). Obowiązujące dotychczas przepisy z 2008 roku okazały się nieskuteczne, zwłaszcza w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak np. ogłoszenie w 2009 roku przez WHO pandemii tzw. świńskiej grypy. Projekt doprecyzowuje przepisy dotyczące prowadzenia tzw. dochodzenia epidemiologicznego. Przeprowadzi je powiatowy inspektor sanitarny lub graniczny inspektor sanitarny w przypadku podejrzenia zakażeń, zachorowań lub zgonów z powodu choroby zakaźnej. Służby sanitarne będą mogły m.in. zobowiązać osobę podejrzaną o zakażenie do poddania się badaniom epidemiologiczno-sanitarnym, za które zapłaci wojewoda.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.