Dziennik Gazeta Prawana logo

Gminom nie opłaca się wypożyczać za darmo

Bezpłatne użyczanie rowerów miejskich w ogóle nie podlega VAT. Miasta na tym tracą, bo nie mogą odliczać w całości podatku, który płacą przy zakupie dwuśladów i przy innych wydatkach na miejski system wypożyczalni.

Brak prawa do pełnego odliczenia VAT naliczonego potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji. Z pytaniem zwróciło się do niego miasto, które wprowadziło u siebie system wypożyczalni rowerów publicznych. Zasady wynajmu są następujące: pierwsze 20 minut wynajęcia jest bezpłatne, pierwsza godzina (od 21 do 60 minuty) kosztuje 1 zł brutto, druga godzina (od 61 minuty do 120 minuty) to wydatek rzędu 3,00 zł brutto, trzecia i każda następna rozpoczęta godzina kosztuje 5,00 zł brutto.

Pozostało 92% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.