Potrącenie to nie sposób na drakońską daninę
Nie da się uciec od 70-proc. PIT, potrącając odszkodowanie za zakaz konkurencji z roszczeniem przysługującym pracodawcy wobec byłego menadżera – orzekł NSA.
Chodziło o byłego prezesa jednej z miejskich spółek, który po odejściu z pracy zobowiązał się do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej przez następne trzy lata. W zamian za to spółka wypłacała mu w ratach wysokie odszkodowanie.
Od 2016 r. obowiązuje 70-proc. PIT od nadwyżki odszkodowania ponad miesięczne wynagrodzenie otrzymywane przez podatnika w ciągu poprzednich sześciu miesięcy. Restrykcyjna stawka dotyczy pracowników i menadżerów spółek, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają ponad połowę głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.