Za mało pieniędzy na porady specjalistów w przychodniach
OCHRONA ZDROWIA - Nowy system rozliczeń z NFZ miał odciążyć szpitale i zachęcić przychodnie do większej liczby badań. Ale już widać, że jego podstawową słabością jest niedostateczne finansowanie
Od 1 lipca obowiązuje nowy system rozliczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Przychodnie przejęły część procedur wykonywanych w szpitalach. W zamian NFZ płaci im za każde wykonane badanie, a nie jak wcześniej za poradę lekarską. Każdej przypisano określoną wartość punktową. Wcześniej na jednego pacjenta przysługiwały 4 pkt, teraz za najlepiej wyceniane badania przychodnia może otrzymać nawet kilkadziesiąt. Punkty przekładają się na pieniądze, które otrzymuje placówka. Nowością jest to, że lekarz nie ma zaliczonej porady, jeśli nie zleci choremu kompletu badań. Skutek jest taki, że np. w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu liczba wykonywanych badań EKG w wakacje wzrosła o połowę.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.