Dziennik Gazeta Prawana logo

Połowa szpitali i tak będzie spółkami

PREZYDENT PODPISAŁ - Samorządy będą spłacać ujemne wyniki finansowe swoich szpitali. Po raz pierwszy zrobią to w 2013 roku. Tak przewiduje ustawa o działalności leczniczej, którą wczoraj podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Na spłatę zobowiązań będą miały trzy miesiące po zatwierdzeniu sprawozdań finansowych podlegających im placówek medycznych. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku organ założycielski szpitala w ciągu roku będzie musiał zmienić formę organizacyjno-prawną szpitala, czyli przekształcić go w spółkę lub go zlikwidować. Tym samym ustawa, choć nie wprowadza obowiązkowych przekształceń, wymusi je. Samorządów nie będzie bowiem stać na pokrycie wszystkich zobowiązań ich szpitali.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.