Dziennik Gazeta Prawana logo

Pieniądze na badania nadal się marnują

Środki, które powinny być przeznaczone na rozwój nauki, nie są efektywnie wydatkowane. Reforma, która miała to zmienić, nadal utrzymuje niewydolne placówki badawcze.

Mimo że z roku na rok coraz więcej środków przeznaczanych jest na naukę, to wciąż niewiele pieniędzy trafia do samych naukowców. W ubiegłym roku w budżecie na ten cel zarezerwowano 5,1 mld zł. W tym jest już ich o 0,2 mld zł więcej. Potrzeby są jednak znacznie większe. Jak wynika z danych za ubiegły rok, w przypadku inwestycji aparaturowych, czyli nakładów na podstawowe narzędzia służące prowadzeniu badań, placówki naukowe złożyły prawie 1600 wniosków o dofinansowanie. Ale tylko 84, czyli 5 proc. z nich, zostały rozpatrzone pozytywnie.

Pozostało 91% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.