Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Ubezpieczenia

Potrącenia nie dotyczą pieniędzy po zmarłym małżonku

21 maja 2020
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Uczestnik pracowniczego planu kapitałowego (PPK), niemający jeszcze 60 lat, postanowił dokonać zwrotu środków zgromadzonych na rachunku. Są na nim również pieniądze, które po śmierci jego żony zostały przetransferowane z jej rachunku PPK. Czy również z tych środków instytucja finansowa będzie zobowiązana dokonać potrąceń, o których mowa w art. 105 ust. 2 ustawy o PPK?

Nie. W przypadku dokonania zwrotu środków przez uczestnika PPK pieniądze, które wcześniej zostały mu przetransferowane z rachunku jego zmarłego małżonka, zwolnione są ze wszelkich potrąceń, o których mowa w art. 105 ust. 2 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2215 ze zm.).

W przypadku złożenia przez uczestnika PPK wniosku o zwrot środków (wycofanie zgromadzonych oszczędności przed 60. rokiem życia) instytucja finansowa dokonuje potrącenia 30 proc. pieniędzy pochodzących z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający i przekazuje je na rachunek wskazany przez ZUS. Informacja o tej kwocie jest ewidencjonowana na koncie uczestnika PPK w ZUS jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne należna za miesiąc, w którym kwota ta została przekazana do organu rentowego. Środki pochodzące z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa są zwracane w całości do Funduszu Pracy (art. 105 ust. 2 pkt 1 i 4 ustawy o PPK).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.