Wypłata renty wdowiej najwcześniej od lipca
Na początku stycznia złożyłam wniosek o rentę wdowią. Nie otrzymałam dotychczas żadnej informacji z ZUS na ten temat. Kiedy ZUS rozpocznie jej wypłatę?
Ustawa z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca) wprowadziła wsparcie dla seniorów w postaci renty wdowiej. Nie jest to jednak oddzielne świadczenie. Można je pobierać w zbiegu:
- swojej renty rodzinnej i części świadczenia przysługującego zmarłemu małżonkowi albo
- całego świadczenia przysługującego zmarłemu małżonkowi oraz części swojej renty rodzinnej. [ramka]
Prawo do renty wdowiej mają owdowiałe osoby, uprawnione do renty rodzinnej oraz do np. emerytury powszechnej, rolniczej, pomostowej, które:
- ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni);
- do dnia śmierci małżonka pozostawały z nim we wspólności małżeńskiej;
- nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna);
- nie pozostają obecnie w związku małżeńskim.
Osoby spełniające powyższe warunki mogą otrzymać:
- 100 proc. renty rodzinnej oraz 15 proc. własnego świadczenia albo
- 100 proc. własnego świadczenia oraz 15 proc. renty rodzinnej.
Specjalne zasady zostały przewidziane dla wdowy i wdowców, którzy mają prawo do renty rodzinnej oraz jednocześnie prawo do emerytury i do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Zgodnie z ogólną zasadą osoby te mogą pobierać albo całą emeryturę i połowę renty wypadkowej, albo całą rentę z tytułu niezdolności do pracy i połowę emerytury. Gdy zawnioskują o rentę rodzinną, mogą nabyć prawo do:
- 100 proc. renty rodzinnej, 15 proc. emerytury i 50 proc. renty wypadkowej albo
- 100 proc. emerytury, 15 proc. renty rodzinnej i 50 proc. renty wypadkowej, albo
- 100 proc. renty wypadkowej, 15 proc. renty rodzinnej i 50 proc. emerytury. ©℗
Łączna suma świadczeń wypłacanych nie może jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury obowiązującej w danym roku (obecnie 5342,88 zł). Gdy suma świadczeń przekroczy ten limit, wypłata zostanie odpowiednio pomniejszona.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.