Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Status rencisty nie zwalnia z opłacania składek od działalności gospodarczej

Osoba niepełnosprawna, ZUS, Świadczenie
Samo uzyskanie statusu rencisty nie wyłącza obowiązku opłacania składek społecznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.GazetaPrawna.pl / Archiwum
wczoraj, 12:06

Osoba, której ZUS przyznał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, nadal podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, jeżeli prowadzi firmę. Jest tak do momentu ustalenia prawa do emerytury.

interpretacja indywidualna ZUS z 19 czerwca 2026 r., sygn. DI/200000/43/1869/2026

Stan faktyczny: przedsiębiorca-rencista nadal prowadzi działalność

Przedsiębiorca wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji indywidualnej. Wskazał, że ZUS wydał decyzję o przyznaniu mu renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w marcu 2026 r. Jednocześnie podał, że nadal prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i opłaca od niej składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorca ma wątpliwość, jakie składki powinien opłacać po uzyskaniu statusu rencisty. Przedstawiając własne stanowisko, uznał, że jako rencista prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast składki na ubezpieczenia społeczne mają w jego przypadku charakter dobrowolny.

Pozostało 98% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.