Dziennik Gazeta Prawana logo

Do 1 marca emeryci i renciści muszą się rozliczyć z przychodów za 2009 rok

18 lutego 2010

Osoby uprawnione do wcześniejszej emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty rodzinnej, które w 2009 roku pracowały zarobkowo, muszą poinformować ZUS o wysokości przychodu uzyskanego w całym roku kalendarzowym. Aby nie ryzykować koniecznością zwrotu świadczenia wraz z odsetkami za zwłokę, obowiązek ten powinny wypełnić najpóźniej 1 marca 2010 r. Po otrzymaniu zaświadczenia lub oświadczenia o przychodzie ZUS dokona jego rozliczenia, wydając w tej sprawie decyzję.

Obowiązujące przepisy, poza nielicznymi wyjątkami, nie zabraniają osobom uprawnionym do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy czy renty rodzinnej podejmowania zatrudnienia. Przewidują jednak, że w razie osiągania przychodów z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych lub z tytułu służby, przekraczających określoną wysokość, świadczenie może zostać zawieszone albo zmniejszone.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.