Dziennik Gazeta Prawana logo

Czy można zwolnić nauczyciela mianowanego bez przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego

24 grudnia 2009

Jestem nauczycielem mianowanym języka niemieckiego w szkole podstawowej. Dyrektor szkoły 25 grudnia bez przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego rozwiązał ze mną stosunek pracy bez wypowiedzenia. Powołał się przy tym na art. 52 par. 2 k.p. W uzasadnieniu stwierdził, że jestem konfliktowym pracownikiem. Wskazał ponadto, że przyczyną dyscyplinarnego zwolnienia są częste nieusprawiedliwione nieobecności w pracy. Uważam, że dyrektor nie ma uprawnień do składania oświadczeń o rozwiązaniu stosunku pracy. Takie prawo przysługuje jedynie komisji dyscyplinarnej. Czy działanie dyrektora jest zgodne z prawem? Jakich roszczeń mogę się domagać w sądzie?

Zwolnienie nauczyciela z powodu naruszenia podstawowych obowiązków nauczycielskich jest możliwe tylko po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego i wymierzeniu kary dyscyplinarnej. Dlatego działania dyrektora szkoły należy uznać za niezgodne z prawem. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji rozwiązanie stosunku pracy nie istnieje lub jest bezskutecznie. Rozwiązanie umowy o pracę jest bowiem skuteczne do chwili wzruszenia go orzeczeniem wydanym w postępowaniu wszczętym na wniosek pracownika.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.