Dziennik Gazeta Prawana logo

Prezydencki zespół chce, żeby wytwórcy płacili za rozwój sieci

sieci elektroenergetyczne
Propozycja zespołu przy Prezydencie RP zakłada trzyletni okres przejściowy, który ma dać czas wytwórcom na przygotowanie się do zmian.Shutterstock
dzisiaj, 16:00

Zgodnie z propozycją Rady działającej przy prezydencie to wytwórcy energii elektrycznej, a nie odbiorcy mieliby płacić za rozwój sieci. Formuła obciążałaby przede wszystkim inwestorów w OZE.

Nakłady na sieci elektroenergetyczne mogą sięgnąć 521 mld zł w latach 2026–2040 – wynika z Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu. To oznacza koszt ok. 35 mld zł rocznie. W rekordowym 2024 r. było to 14,5 mld zł. Zgodnie z propozycją przygotowaną przez Zespół ds. Sieci i zaprezentowaną podczas wtorkowego posiedzenia Rady Energii i Zasobów Naturalnych przy Prezydencie RP w koszcie rozbudowy i utrzymania sieci większy udział mieliby mieć wytwórcy energii. Dzięki temu koszt rozbudowy miałby być w mniejszym stopniu przenoszony na rachunki za prąd. Marcin Izdebski, przewodniczący Rady działającej przy Prezydencie wskazuje, że obecnie koszty dystrybucji to ok. 30 proc. rachunku za prąd i zależą m.in. od wartości infrastruktury sieciowej.

Pozostało 86% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: edgp.gazetaprawna.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.