Dziennik Gazeta Prawana logo

Na co idą pieniądze z ETS? Dochód ze sprzedaży to miliardy

Wiatraki na polu
"MKiŚ postuluje od dawna utworzenie specjalnego funduszu zasilanego środkami z aukcji uprawnień do emisji, który mógłby wspierać transformację energetyczną, jednak jego utworzenie jest uzależnione od możliwości budżetowych państwa" - wskazuje resort.Forsal.pl / Shutterstock BB
dzisiaj, 14:36

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chciałoby powołać fundusz transformacji, finansowany ze sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Sprzeciwia się temu Ministerstwo Finansów.

- Mamy gotową receptę na wyjście Polski z ETS – zapewniał podczas środowego protestu „Solidarności” Przemysław Czarnek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na premiera. Także prezydencka propozycja referendum w sprawie polityki klimatycznej, która trafiła do Senatu, wynikała z porozumienia z „Solidarnością”, podpisanego podczas kampanii wyborczej. Z kolei Ministerstwo Klimatu i Środowiska zorganizowało w środę spotkanie dziewięciu krajów, które są beneficjentami Funduszu Modernizacyjnego, zasilanego wpływami ze sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Razem mają wypracować wspólne stanowisko wobec Komisji Europejskiej, skupiające się na potrzebie utrzymania i wzmocnienia Funduszu. MKiŚ zauważa, że Polska jest jego największym beneficjentem, a od 2020 r. uzyskała akceptację dla 30 programów o wartości ok. 53,5 mld zł.

Pozostało 83% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: edgp.gazetaprawna.pl/Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.