Gotowi na derusyfikację
W razie odcięcia dostaw ze Wschodu Polska ma szansę nie tylko zaspokoić własne zapotrzebowanie na gaz, lecz także i przyczynić się do bezpieczeństwa dostaw w regionie
Ponad 3 mld zł na nowe inwestycje dla GAZ-SYSTEMU - operatora polskiej sieci gazowej - to jeden z elementów ogłoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w piątek tarczy antyputinowskiej. Rządowy pakiet ma zapewnić najbardziej narażonym segmentom gospodarki osłonę przed kosztami związanymi z derusyfikacją, czyli rugowaniem z europejskiego rynku surowców energetycznych ze Wschodu, a pośrednio - zapobiec podwyżkom m.in. cen żywności. Oprócz wsparcia dla GAZ-SYSTEMU rządowe plany obejmują dopłaty dla rolników zmagających się z rosnącymi kosztami nawozów.
Polska, jak podkreślał szef rządu, jest w forpoczcie krajów, które „starają się inspirować innych” do uniezależniania się od rosyjskich surowców. Zdaniem premiera Morawieckiego z gazową drożyzną trzeba liczyć się przez mniej więcej trzy lata. Po tym czasie - jeśli Europa wykorzysta go na derusyfikację - ceny spadną.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.