Dziennik Gazeta Prawana logo

Nauczki z sezonu grzewczego. Rząd podsumowuje import węgla

27 kwietnia 2023

Polska przeorientowała import węgla. System jego dystrybucji z udziałem gmin może zostać z nami na stałe i być uruchamiany w sytuacjach nadzwyczajnych

Rozładunek statku z południowoafrykańskim węglem w Świnoujściu
Rozładunek statku z południowoafrykańskim węglem w Świnoujściu

Dziś Ministerstwo Aktywów Państwowych ma podsumować sezon grzewczy 2022/2023, zwłaszcza pod kątem tego, jaką rolę odegrał interwencyjny system importu węgla z zagranicy. Po wprowadzeniu embarga na rosyjski surowiec system stworzono tak, że ściąganiem węgla do kraju zajmowały się państwowe spółki, a jego dystrybucją – samorządy lokalne. DGP dotarł do raportu MAP, który pokazuje skalę i zakres tych działań. Awaryjny import wojenny oznaczał zmianę kierunków dostaw. Z Rosji, która dominowała w poprzednich latach, sprowadzono 2,6 mln t, o ponad 5,6 mln t mniej niż rok wcześniej.

Pozostało 98% treści
Nie pozwól, by umknęło Ci to, co najważniejsze.
Skorzystaj z promocyjnej subskrypcji
już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc.
Zyskaj dostęp do treści.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.