Nerwy prezydenta i kulisy wojny w Konfederacji. [PIĄTY ELEMENT]
W najnowszym odcinku programu „Piąty Element” Tomasz Pietryga i Joanna Miziołek szczegółowo analizują bieżącą sytuację polityczną. Skupiają się na wizerunku najważniejszych osób w państwie, polityce zagranicznej oraz głębokich podziałach wewnątrz Konfederacji.
Spięcie prezydenta z dziennikarzem TVN i ocena zachowania
Rozmówcy zaczynają od spięcia prezydenta Karola Nawrockiego z dziennikarzem TVN. Pietryga uznał zachowanie głowy państwa za „oznakę słabości” i niepotrzebne uleganie emocjom. Autorzy programu porównują styl Nawrockiego do Donalda Trumpa. Wskazują jednak, że taka postawa nie pasuje do polskiego kontekstu i roli głowy państwa, która powinna być „ostoją spokoju”. Miziołek zaznaczyła, że trwająca kilka dni dyskusja negatywnie odbiła się na wizerunku obozu prezydenckiego.
Wizyta w Budapeszcie i kontrowersje wokół Orbana
Punktem wyjścia dla tej „afery” było pytanie reportera do prezydenta o bliskie relacje premiera Węgier Viktora Orbana z Władimirem Putinem zadane w związku z wizytą Nawrockiego w Budapeszcie. W jej trakcie Nawrocki – podobnie jak wielu prawicowych europejskich polityków – wspierał Orbana przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi na Węgrzech.
Pietryga ocenił, że choć Nawrocki chciał zacieśnić relacje z międzynarodowym obozem konserwatywnym, naraził się na krytykę z powodu prorosyjskich sympatii węgierskiego lidera. Mimo że Nawrocki podkreślał swoją niechęć do Putina, kontekst przemawia przeciwko niemu, co dziennikarze uznali za błąd wizerunkowy i brak asertywności.
Konflikt na Bliskim Wschodzie – prognozy
W części poświęconej polityce międzynarodowej rozmówcy poruszyli temat konfliktu na Bliskim Wschodzie. Pietryga przewiduje, że wojna między Izraelem a Iranem potrwa długo, gdyż obie strony widzą w niej okazję do realizacji swoich długofalowych celów i nie dążą do szybkiego kompromisu.
Spór w Konfederacji i kulisy konfliktu
Rozmówcy zajęli się również „wojną w Konfederacji”. Joanna Miziołek relacjonuje kulisy konfliktu wokół Ewy Zajączkowskiej-Hernik, która po przejściu do innej frakcji w Parlamencie Europejskim została wykluczona przez Sławomira Mentzena z partii Nowa Nadzieja. Miziołek ujawnia, na czym miała polegać próba „zamachu stanu” na lidera partii i kto był w nią zaangażowany. Autorzy programu mówią też o tym, jak może wyglądać podział Konfederacji po najbliższych wyborach: czyja frakcja ciąży ku Prawu i Sprawiedliwości, a czyja ku Koalicji Obywatelskiej.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu