Dziennik Gazeta Prawana logo

Stolica skarży janosikowe do TK

1 lipca 2018

Rada Warszawy uważa, że przepisy o janosikowym są niezgodne z ustawą zasadniczą, i zaskarża je do Trybunału Konstytucyjnego.

Janosikowe, czyli oddanie części wpływów biedniejszym jednostkom, dotknęło w tym roku największe samorządy w Polsce, m.in. Warszawę. W tym roku miasto przeznaczy na pomoc biedniejszym gminom 962 mln zł mimo spadku dochodów spowodowanych kryzysem. Rada miasta uznała, że przepisy nakładające na miasto obowiązek zapłaty janosikowego są niezgodne z przepisami konstytucji oraz Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. Radni twierdzą, że janosikowe narusza zasadę równości jednostek samorządu terytorialnego oraz zasadę zaufania jednostek samorządowych do państwa i stanowionego prawa. Ponadto tak wysoka kwota janosikowego nie pozwala miastu na właściwy rozwój.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.