Obowiązku nie ma, ale lepiej potwierdzić pisemnie zmianę terminu płatności
Zdarza się, że do naszego urzędu miasta wpływają faktury, które mają termin płatności wypadający w dniu ich doręczenia, a czasem nawet wcześniejszy. Czy w takich przypadkach konieczne jest uzyskanie od kontrahenta pisemnej zgody na wydłużenie terminu płatności? Jakie ma to znaczenie w kontekście dyscypliny finansów publicznych?
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, naruszeniem jest niewykonanie w terminie zobowiązania jednostki sektora finansów publicznych (np. gminy), w tym obowiązku zwrotu należności celnej, podatku, nadpłaty lub nienależnie opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, którego skutkiem jest zapłata odsetek, kar lub opłat albo oprocentowanie tych należności. Co do zasady więc, brak zapłaty w terminie np. faktury może oznaczać naruszenie dyscypliny finansów publicznych, pod warunkiem że doszło do zapłaty m.in. odsetek naliczonych od kwot wskazanych we wspomnianej fakturze.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.