Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Dłuższa lista przestępstw środowiskowych. Możliwe kary za emisję hałasu lub światła

Nielegalne skladowisko odpadów tekstylnych w Kamiencu
Nielegalne składowisko odpadów tekstylnych w Kamieńcu. Sprawy związane z gospodarką odpadami mają wiodący udział w przestępstwach środowiskowych w Polsce.GazetaPrawna.pl / Fot. Bartosz Banka / Agencja Wyborcza.pl
14 kwietnia, 19:20

Implementacja unijnych przypisów powinna nastąpić do 21 maja 2026 r. Kary za przestępstwa przeciwko środowisku mają być wyższe.

Resort sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją prawa karnego i niektórych innych ustaw, które rozszerzą listę przestępstw przeciwko środowisku, zgodnie z unijną dyrektywą z 2024 r. Dotychczas część z nich była traktowana w Polsce jako wykroczenia lub delikty administracyjne. Karalne będzie np. stworzenie zagrożenia dla życia lub środowiska w związku z niebezpieczną eksploatacją lub zamykaniem instalacji. To ma pozwolić na interwencję przed wystąpieniem skażenia. Nowe przepisy dotyczą też m.in. samowoli inwestycyjnych o dużej skali czy kryminalizacji wprowadzania na rynek towarów pochodzących z nielegalnego wylesiania.

Pozostało 88% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.