Dziennik Gazeta Prawana logo

Nieletni podwójnie karani

Proponowane w projekcie nowej ustawy o nieletnich rozwiązania mogą prowadzić do naruszenia konstytucyjnej zasady ne bis in idem, zgodnie z którą nikt nie może być dwa razy pociągnięty do odpowiedzialności za ten sam czyn – uważa Rządowe Centrum Legislacji.

Chodzi o opisywane już przez DGP rozwiązanie, zgodnie z którym w przypadku, gdy nieletni będzie wykazywał przejawy demoralizacji lub dopuści się czynu karalnego na terenie szkoły, dyrektor placówki będzie mógł zastosować środki oddziaływania wychowawczego. I nie będzie wówczas musiał zawiadamiać policji czy sądu rodzinnego. Przepis stanowić ma ponadto, że zastosowanie takich środków nie będzie wykluczało wymierzenia kary określonej w statucie szkoły. Co więcej, w projekcie nie wskazano w sposób wyczerpujący, o jakiego typu środki chodzi. Wymieniono jedynie przykładowo, że może to być np. pouczenie, nakaz przywrócenia stanu poprzedniego czy też wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły.

Pozostało 88% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.