Dziennik Gazeta Prawana logo

Za uszkodzenie auta przez zaniedbane drzewo w pasie drogowym odpowie gmina

14 listopada 2017

W czasie postoju na gminnej ulicy spadł na nasz firmowy pojazd konar z drzewa rosnącego w pasie drogowym. Tego dnia nie było wiatru. Doszło do uszkodzeń, a naprawa pojazdu kosztowała ok. 5 tys. zł. Gmina twierdzi, że nie ponosi odpowiedzialności, bo kierowca mógł zaparkować w innym miejscu, a poza tym drzewo było zdrowe. Czy słusznie gmina odmawia wypłaty odszkodowania? Jak odzyskać koszty naprawy?

Prawdopodobnie stanowisko gminy jest błędne. Z podanego stanu faktycznego wynika bowiem, że pojazd przedsiębiorcy został uszkodzony wskutek samowolnego upadku konara drzewa. Skoro nie było wiatru, to zapewne warunki atmosferyczne nie miały wpływu na to zdarzenie. Co jednak najistotniejsze, wspomniane drzewo rosło w pasie drogowym pozostającym w zarządzie gminy. Takie ustalenia są istotne z punktu widzenia cywilnej odpowiedzialności gminy.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.