Dziennik Gazeta Prawana logo

Zwrot nakładów od gminy dopiero po wydaniu nieruchomości

26 września 2017

Jestem właścicielem firmy handlowej. Dzierżawiłem od gminy nieruchomość, na której sam postawiłem budynki gospodarcze. Gdy umowa wygasła, liczyłem na kolejną, ale gmina wniosła do sądu pozew o wydanie nieruchomości. Czy mogła tak postąpić, skoro budowa kosztowała mnie prawie 300 tys. zł? Czy mogę odzyskać poniesione nakłady?

Z dużym prawdopodobieństwem sąd uzna roszczenie gminy za zasadne, a w konsekwencji nasz czytelnik zostanie zobligowany wyrokiem do zwrotu nieruchomości. Na obecnym etapie (w toku sprawy) nie może też skutecznie domagać się zwrotu od gminy poniesionych nakładów, nie oddał bowiem jeszcze nieruchomości. Dopiero gdy to nastąpi, może wystąpić na drogę postępowania sądowego z powództwem o zasądzenie odpowiedniej kwoty tytułem poniesionych nakładów na przedmiot dzierżawy.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.