Korzystanie z cudzej nieruchomości w złej wierze nie popłaca
Prowadzę działalność gospodarczą na nieruchomości, pod którą jest miejska sieć wodociągowa. Poprzedni właściciel jeszcze przed laty nie wyrażał na nią zgody, a do dziś nie ma żadnej umowy. Czy w związku z tym mogę się domagać od gminy odszkodowania za korzystanie z mojej nieruchomości za lata wstecz?
Tak. Istnieje podstawa do domagania się od gminy odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości, przez lata była bowiem posiadaczem służebności w złej wierze. Problemem może być jednak wykazanie kwoty roszczenia, wobec czego wskazane jest powołanie biegłego, który oszacuje wynagrodzenie za lata wstecz (do 10 lat). W zbliżonym stanie faktycznym Sąd Okręgowy w Sieradzu w wyroku z 7 listopada 2016 r. (sygn. akt I C 1/14) uznał roszczenie odszkodowawcze i zasądził od gminy na rzecz powoda stosowną kwotę, uwzględniając 10-letni okres bezumownego użytkowania.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.
Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.
Możesz anulować w dowolnym momencie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.