Dziennik Gazeta Prawana logo

Za przestępstwo urzędników zapłaci gmina

3 czerwca 2019

Jeśli skutkiem przekroczenia uprawnień przez urzędników jest działanie na szkodę przedsiębiorcy, ma on prawo domagać się od gminy, w imieniu której działali skazani, odszkodowania obejmującego także utracone zyski – orzekł Sąd Najwyższy.

Spółka A. była właścicielem stacji benzynowej położonej niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego w ciągu obecnej drogi ekspresowej S8 (tzw. gierkówki). Stację tę prowadziła od kilkunastu lat, powstała ona jeszcze przed przebudową trasy. Pod koniec 2005 r. w odległości zaledwie 2 km wyrosła kolejna stacja benzynowa wraz z parkingiem, motelem, restauracją i stacją obsługi. Okazało się, że właściciele nowego obiektu początkowo uzyskali pozwolenie na budowę jedynie zjazdu z trasy drogi krajowe. Dopiero za nim miał powstać obiekt obsługi podróżnych, ale przewidywano w nim tylko restaurację, sklep i ewentualnie warsztat samochodowy oraz motel. W decyzji wojewody łódzkiego nie było mowy o stacji benzynowej. Powstała ona na mocy decyzji wydanej przez wójta gminy, na terenie której znajdowały się działka i droga.

Pozostało 94% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.